Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mladí chovatelé zvířat z Mikulášovic bilancují letošní léto

Letošní poněkud zvláštní rok zahájili naši mladí chovatelé léto už 10. června, kdy se vrhli na další část lesa na Salmově, aby jej zbavili nemalého množství odpadků všeho druhu. A nebyly to pouze klasické plastové a skleněné láhve, ale především další pmeumatiky, tentokrát podle velikosti bezesporu traktorové. Kdopak asi je tam mohl nechat? Nasbíraný odpad jsme následně po vytřídění předali do sběrného dvora města Mikulášovice.

 

Tradičně největší akcí sezóny byl letos už 37. ročník stanového tábora se zvířaty, který se uskutečnil ve dnech 12.7.-1.8. na táborové základně spolku v Mikulášovicích na Salmově. Letos se jej zúčastnilo 47 dětí, o které se staralo 11 dospěláků, kteří měli s sebou 9 pejsků, 8 morčat, 3 králíky a dvě kočky. I přes nutná opatření spojená s coronavirem i letos byl tábor mezinárodní, když se jej vedle převahy tuzemských zúčastnili i táborníci z Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny. Společně strávili tři týdny bohatého programu plného her, vědomostních soutěží, ale především pobytu v lese a u vody. Nezapomněli jsme ani na tradiční úklid lesa po neukázněných návštěvnících. Díky příznivému počasí jsme si užili i hasičské odpoledne, které bylo zpestřeno mimořádnou letní nadílkou sněhu, za což děkujeme místním hasičům. Součástí tábora byl celodenní výlet do Terezína, kde pod vedením zkušených průvodců absolvovali prohlídku Malé pevnosti, kde se seznámili s její tragickou historií a při té příležitosti položili věnec u památníku obětí tohoto koncentračního tábora. Tento projekt byl realizován ve spolupráci s Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem s podporou MŠMT. Tábor rovněž podpořilo Město Mikulášovice, kterému jsme za podporu velice vděčni, i když nám neumožnilo zrovna v letošním složitém roce využít ke sprchování táborníků sportovní halu.

 

V průběhu tábora se i letos uskutečnila výstava zvířat mladých chovatelů z Mikulášovic a okolí, a to nejenom účastníků tábora se zvířaty. Návštěvníci tak mohli spatřit pejsky, hlodavce, králíky, terarijní živočichy a pro zpestření i koníka, oslíka, kozičky a ovečky. Tradičně se soutěžilo o krásné poháry a věcné ceny. Mezi králíkáři si odnesl ocenění Martin Belušiak, mezi pejskaři Jakub Frejlach, mezi vystavovateli hlodavců Anastázie Vitvarová, která zabodovala i mezi teraristy a vystavovateli koníků, oslíků, koziček a oveček. Všichni uvedení jsou členy našeho kroužku mladých chovatelů. Ocenění si odnesl i další terarista Josef Horák z Jiříkova. Výstava proběhla na velmi hezkém místě na zahradě u Vitvarů v Mikulášovičkách, jelikož tradiční prostory v horní škole jsme museli v době tábora z popudu města vyklidit, a navštívilo ji 37 platících dospělých diváků a dalších bezmála 60 dětí a mládeže bezplatně. I když z rána nebylo počasí akci příznivě nakloněno, průběžně se vyčasilo, tak že odpolední show se zvířaty, převážně psy, proběhla velmi úspěšně. Mezi sponzory akce patří Město Mikulášovice a Pivovar Kocour z Varnsdorfu, jejichž špičková limonáda nemá konkurenci, kterým tímto moc děkujeme!

 

Protože se náš spolek věnuje především dětem a mládeži se zájmem o zvířata a přírodu, nebylo divu, že jsme se zhostili i pořádání letošního Národního kola chovatelské olympiády – vědomostní soutěže o zvířatech pro děti do 18 let. Během krátké doby se nám podařilo akci připravit i získat pro ni potřebnou podporu, aby se jí mohly děti, které se na ni po celý uplynulý rok připravovaly zúčastnit. I když i zde se podepsal negativně letošní mimořádný rok, přihlásilo se na ni celkem 9 družstev. Uvítali jsme, že se do hodnotící komise zapojil i zdejší učitel ZŠ Petr Pánek, který nám významnou měrou pomohl při hodnocení písemných prací soutěžících, což byla jedna z disciplín olympiády. O zbylé tři: hodnocení odborných testů, poznávaček plemen a druhů zvířat a veřejné prezentace své odborné práce jsme se již postarali sami. Součástí každého národního kola bývá i doprovodný program. My jsme pro účastníky připravili výlet Šluknovským výběžkem z Mikulášovic přes nejsevernější bod republiky v Lobendavě Severním, zámek ve Šluknově, baziliku v Jiříkově Filipově, prohlídku expozice betlémů v Jiříkově a návštěvu u našich přátel chovatelů psů, poštovních holubů, drůbeže, králíků a především okrasného ptactva ve Filipově. Samozřejmě že olympionici nevynechali ani prohlídku Nožířského muzea u nás v Mikulášovicích, ani koupání na koupališti, protože počasí naší akci mimořádně přálo. A protože letošní rok byl i pro naše město významný výročím osvobození od německého nacismu, položili olympionici v sobotu 8.8. věnce na památku osvoboditelů u hrobu neznámého vojína na hřbitově v Mikulášovicích a u památníku osvobození na mikulášovickém náměstí! Velmi nás potěšilo, že záštitu nad akcí převzaly významné osobnosti regionu, jako jsou pan hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, senátor parlamentu ČR Zbyněk Linhart a starostka Města Mikulášovice Miluše Trojanová. Pro nás, jako pořadatele akce, bylo velice důležité, jak se naše družstvo umístí, jak se zúročí dlouhodobá práce našich dětí při získávání vědomostí o chovaných zvířatech. Proto bylo přímo fantastické, když po vyhodnocení všech částí olympiády naše družstvo ZO ČSCH chovatelů koček Mikulášovice získalo 1. místo, před ZO ČSCH chovatelů koček Praha 8 a ZO ČSCH Horšovský Týn. Pro úplnost ještě uvedu, že na dalších místech se umístila družstva ZO ČSCH Staňkovice, Domu dětí a mládeže Praha 2 a ZŠ Sadová z Čáslavi. Ti, díky kterým jsme zvítězili byli: Tereza Benátská /akvaristika/. Jakub Frejlach /kočky/, Daniela Hentschelová /teraristika/ a Marcela Shánělová /psi/. Všem jim za vzornou reprezentaci děkujeme, stejně tak celému organizačnímu štábu a za podporu hlavnímu partnerovi akce: http://www.volnocasuj.cz , Dobrovolnému svazku obcí Sever, Městu Mikulášovice, Mladým chovatelům zvířat, p.s. Mikulášovice, ZO ČSCH chovatelů koček Praha 8, Pivovaru Kocour s.r.o. Varnsdorf, Bayer s.r.o., Oddílu TOM Mikulášovice, Judaica – store Mikulášovice a Ovoce-zelenina Monika Kremličková Mikulášovice.

 

Před námi jsou ještě mnohé letošní akce, jako další úklid lesa na Salmově v sobotu 19.9. v rámci celosvětového úklidového dne, účast v celostátní akci 72 hodin-Ruku na to! - výsadba stromků v Mikulášovicích 14.10. a především tradiční podzimní výstava zvířat mladých chovatelů, která se uskuteční tentokrát v termínu 21.11. v malém sále Slovanského domu v Mikulášovicích, kde budou mezi sebou soutěžit děti z obcí a měst Šluknovského výběžku.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Psali o nás -Archa 5/2020

 
 


Poslední fotografie


Fotoalbum


Facebook

Mail list
Statistiky

Online: 5
Celkem: 281416
Měsíc: 8714
Den: 222