Jdi na obsah Jdi na menu
 


Němčina nebyla překážkou

Jsou to už čtyři roky, kdy jsem se seznámil s představitelem mladých chovatelů z německého Saska chovatelem králíků Gunterem Andersem. Vyhledal mne na celostátní výstavě drobného zvířectva probíhající v Praze Letňanech. Tehdy bylo započato naše vzájemné přátelství a hlavně spolupráce mezi mladými chovateli, které oba dva ve svých organizacích vedeme. Já v Mikulášovicích a Gunter v Hörnitzu u Žitavy. Setkávali jsme se při různých příležitostech neplánovaně, např. na EV v Nitře, ale většinou plánovaně i s naší mládeží na jejich výstavách, výstavách zvířat mladých chovatelů v Praze Dubči, na mezinárodním setkání mladých chovatelů v Zákupech či na táboře mladých chovatelů se zvířaty v Rumburku. Naposledy se nám to podařilo v24. listopadu 2012 na okresní výstavě králíků a místní výstavě holubů v Turnově. Tato výstava byla vhodným místem pro setkání naší mládežem jelikož to není daleko ani od nás ani od nich. Sešlo se nás přes 25 mladých chovatelů, pracovníků s mládeží a rodičů některých dětí. Do nedávna byla vždy problémem jazyková bariéra, ale to dnes už neplatí. Některé děti se už učí německy, což se jim v životě bude hodit, ale máme už v našich řadách i členku, rodilou mluvčí v německém jazyce.

Obě naše organizace už mají za sebou realizaci většího společného projektu v rámci přeshraniční spolupráce v roce 2010, na který jsme získali nemalou dotaci. Letos se nám podařilo dát dohromady projekt „Česko - německé přátelství mezi mladými chovateli“ , který je realizován ve spolupráci s Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem za podpory MŠMT.“ A díky tomuto projektu se naši mladí a následně i jejich vedoucí mohli sejít právě v Turnově a následně v Mikulášovicích.

Protože ale není všem dnům konec, obě partnerské strany si dohodly další spolupráci s dětmi a mládeží v roce 2013, aby se neopakovaly termínové střety roku 2012, které zabránily oběma stranám v účasti na akcích druhé organizace. Takže se sejdeme určitě na středočeské krajské výstavě drobného zvířectva v lednu v Lysé nad Labem, ale tím to neskončí, naopak v roce 2013 začne! My už víme, že 30. března 2012 v Mikulášovicích uskutečníme další ročník soutěžní výstavy Mikulášovická kraslice, jubilejní 30. ročník letního tábora se zvířaty máme od 7. do 27.7.2013 v Mikulášovicích. Mezinárodní kolo Olympiády mladých chovatelů v Praze se uskuteční 21.-25.8.2013, konečně by se mohli na zkoušku zúčastnit i mladí chovatelé z Německa. Naše výstava v Mikulášovicích proběhne 12.10.2013. Možná že při ní uspořádáme mezinárodní setkání chovatelské mládeže, jako tomu bylo v roce 2011 v Zákupech a celé by to bylo ja třídenní akce v 2 hodin-ruku na to“. Na všechno snad seženeme opět nějaké granty a dotace.

 

Vlastimil Jura st.

28.11.2012


 


 


 

Logo Tandemu a MŠMT je ke stažení na webu Tandemu

(http://tandem.adam.cz/loga)


 


 

Fotky z akce:


 

  • předávání ocenění Březový lístek paní Štípkové

  • společná fotka

  • záběr z výstavy

 

 
 


Poslední fotografie


Fotoalbum


Facebook

Mail listArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 199827
Měsíc: 8728
Den: 37