Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psi, kočky i potkani měli na Salmově pré

 

V sobotu 27.července 2013 po třech týdnech pobytu opustilo Mikulášovice třicet účastníků jubilejního 30. tábora mladých chovatelů . Ve stanech na táborové základně zdejší organizace Českého svazu chovatelů na Salmově strávili i díky nezvykle příznivému počasí spolu se svými zvířaty skoro polovinu letních prázdnin. A že těch zvířat bylo! Celkem 20 psů různých plemen, 2 králíci, hejno drůbeže s kuřaty, fretka, 2 morčata, 2 laboratorní myšky, 4 potkani, křeček a jihoamerická činčila a 4 kočky o které se po celou dobu tábora sami starali. Nebylo to tedy tak, jako když si mnohdy děti na svých rodičích doma vyvzdorují pořízení zvířat, o které se pak musí starat rodiče.

Bohatý program obsahoval mimo běžný táborový život i jiné iniciativy. Během celého tábora skládali táborníci různé vědomostní zkoušky 'KOCOURY', obdobu bobříků či orlích per, navštívili dvakrát Německo, absolvovali puťák NP České a Saské Švýcarsko se spaním pod širákem, v rámci hry byli na rozhlednách Tanečnice a Weitberg, na lodičkách v Obere Schleuse, prohlédli si Rumburskou Loretu. Ale viděli i město Mikulášovice z kostelní věže a při té příležitosti absolvovali nedělní mši, zúčastnili se aktivně Neckyády, povozili se v historických osobních vozidlech, strávili odpoledne s mikulášovickými hasiči i projeli se na koni. Vedle orientační hry s poznáváním města si zahráli i naše tradiční hry VLAJKOVANOU, TRIFIDY či KLONDAJK, za které mohli získat a mnozí i získali nemalé množství peněz - táborových fousů – za které si pak na závěr tábora mohli nakoupit v dražbě mnoho chovatelských pomůcek, krmení pro zvířata či dárků pro sebe či své blízké doma. Tam pak někteří trpce poznali, že díky nepořádku ve stanech během tábora či lenivosti neměli za co nakupovat... jako v životě.

Účastníci tábora z celé republiky, mezi nimi i někteří členové našeho chovatelského kroužku, ale i z Německa a Ruska navázali nebo prohloubili už existující vzájemné vztahy. Jazyková bariéra žádná nebyla a když přece jen chybělo nějaké to slovíčko, od toho jsme měli tlumočníky z obou jazyků. Znovu se ale ukázalo, že děti si vždycky poradí. Potěšilo nás, že pro příští rok je už opět zájem o účast dětí z obou zemí, takže charakter mezinárodní akce by měl pokračovat. Letošní červnové záplavy způsobily, že se zahraniční účast proti plánu početně omezila, jelikož některým rodičům nebylo možno vysvětlit, že u nás záplavy nehrozí.

Nezbývá než poděkovat všem výchovným pracovníkům z řad ČSCH a příznivcům, kteří všichni na táboře působili tradičně jako dobrovolníci bez nároku na odměnu. I proto někteří z nich při této příležitosti obdrželi ocenění pro pracovníky s dětmi a mládeží „Březový lístek“. Poděkování si zaslouží i Město Mikulášovice, které všemi možnými způsoby podpořilo konání této už tradiční akce i další občanská sdružení z města a okolí, která se podílela na táborovém programu. Významně pomohlo i Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže TANDEM , které již druhým rokem podporuje naši česko-německou spolupráci dětí a mládeže. Možná největším oceněním naší práce byla návštěva pracovníků České tiskové kanceláře, jejichž film, fotografie a reportáž z našeho tábora byly převzaty mnoha sdělovacími prostředky a přímý rozhovor byl poskytnut i rádiu Blaník.

Snad to nebylo pouze proto, že letošní tábor byl jubilejní, ale hlavně proto, že byl jedinečný. Na tom se shodli všichni bývalí úřastníci táborů, kteří se sešli na Salmově ještě před zahájením tábora.

Nezbývá než si přát, aby se nám dařily i další naše akce, na něž zveme širokou veřejnost, jako např. další výstava zvířat v držení mladých chovatelů, která proběhne 12. října v Mikulášovicích jako součást dalšího ročníku celostátní akce 72 hodin – Ruku na to.


 Vlastimil Jura st.


 Článek v Mikulášovických novinách 7-8/2013

 

Náhledy fotografií ze složky Letní tábor 2012

 
 


Poslední fotografie


Fotoalbum


Facebook

Mail list
Statistiky

Online: 8
Celkem: 367686
Měsíc: 7863
Den: 305